juwenalia w łodzi

Juwenalia 2026 w Łodzi – nowa lokalizacja

Łódzkie Juwenalia w roku 2026 przechodzą do historii jeszcze przed startem. Po raz pierwszy Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Medyczny połączyły siły z władzami miasta, tworząc jedną gigantyczną imprezę. Główne koncerty odbędą się 29 i 30 maja na rozległym, zielonym skwerze przy ulicy Lutomierskiej na Bałutach, tuż obok Manufaktury. To całkowite odejście od tradycyjnego, rozproszonego formatu.

Dlaczego w 2026 wybrano skwer przy Lutomierskiej?

Wybór nowej lokalizacji dla tak potężnego festiwalu miejskiego rodził na początku sporo pytań. Jednak teren przy ulicy Lutomierskiej ma olbrzymi potencjał festiwalowy. Przede wszystkim jest to otwarta przestrzeń zielona, która z łatwością pomieści kilkanaście tysięcy osób, potężną scenę główną oraz rozbudowaną strefę gastronomiczną z food truckami i miejscami do relaksu.

Z punktu widzenia dojazdu, jest to miejsce niemal idealne. Od wschodu mamy ulicę Zachodnią, od zachodu aleję Włókniarzy. Oznacza to, że z niemal każdego punktu miasta, a w szczególności z osiedli akademickich, można tam sprawnie dotrzeć tramwajem lub autobusem. Odchodzi też problem potężnych blokad ścisłego centrum, z jakim mieliśmy do czynienia w poprzednich latach. Zamiast przeciskać się przez wąskie uliczki osiedla studenckiego, wchodzimy na teren pełnoprawnego festiwalu plenerowego o zupełnie innej przepustowości bramek.

Historyczny line-up – od rapu po legendę rocka

Połączenie budżetów trzech największych łódzkich uczelni zaowocowało zestawieniem artystów, którego nie powstydziłyby się festiwale komercyjne.

Piątek (29 maja) to uderzenie współczesnych brzmień i muzyki miejskiej. Scenę przejmą między innymi Kizo, Sentino, weteran polskiego rapu Sokół oraz unikalny projekt „House of Beata”, czyli współpraca Beaty Kozidrak z zespołem KAMP!.

Sobota (30 maja) to z kolei mocny zwrot w stronę rocka i alternatywy, ale z miejscem na młodą krew. Przed łódzką publicznością wystąpi reaktywowana Coma, co dla lokalnych fanów jest wydarzeniem niemal mistycznym, a także Bambi, Fukaj i zespół Ich Troje. Co ważne, tegoroczne Juwenalia są całkowicie otwarte dla mieszkańców miasta, którzy dawno pożegnali się ze statusem studenta.

Kampusowa rozgrzewka przed głównym uderzeniem

Choć finał przenosi się na Bałuty, uczelnie nie porzuciły swoich tradycji. Festiwalowy klimat będzie wyczuwalny w Łodzi już od poniedziałku 25 maja. To właśnie na kampusach odbędzie się ta bardziej offowa, hermetyczna część święta. W harmonogramie przewidziano kino plenerowe (w ramach specjalnej edycji Polówki), zawody we flanki na trawie, przeglądy studenckich kapel oraz kultowe już silent disco przy III Domu Studenckim, czyli legendarnej „Trójce”. Kulminacją tych osiedlowych wydarzeń będzie czwartek, 28 maja, kiedy to studenci Uniwersytetu Łódzkiego oficjalnie rozgrzeją miasto przed weekendem, wspólnie tańcząc Belgijkę.

Łodzianin

Łodzianin z urodzenia i z wyboru. Kocham moją Łódź i chcę ją zaprezentować wszystkim.

View all posts by Łodzianin →